Stockholms län 

Società Assistenziale Italiana (SAI)
Automobilgatan 2, 131 52 Nacka Strand
0720703009 (14.00-19.00)
Kontaktperson: Manlio Palocci
Tel. 0706-832115
e-mail: manlio.palocci@gmail.com

Italienska kulturförening iHaninge
c/o Carlo Taccola
BOX 518

136 25 HANINGE
Kontaktperson: Carlo Taccola
tel. 08-7778433, 070-7982448
e-mail. carlo.taccola@hotellia.se

Förening ”Azzurri”, Tumba
c/o Matteo Marcucci
Aspenvägen 31
147 44 Tumba

Kontaktperson: Matteo Marcucci
tel. 070 8881490
e-mail: matteo_marcucci@hotmail.com

Circolo Ricreativo Culturale ”Italia”
c/o Termini
Hagalundsgatan 41, IV
169 66SOLNA

Kontaktperson: Paolo Robotti
e-mail: paolo.robotti@tele2.se

0707 772791 08-297871 May Termini
mftermini@hotmail.com      
mobil: 0735 051427tel. 08 7956115

Förening ”Il Ponte”
c/o Massimo Apolloni
Åsavägen 5
132 44 Saltsjö-Boo

Kontaktperson: Massimo Apolloni
tel. 08-7150803 (hem) Tel 0707 744983
massimo.apolloni@tiscali.it

Förening ”A. Gramsci”   
c/o Valerio Re
Romansvägen 95
142 00 Trångsund
Kontaktperson: Valerio Re (ordförande), 
Tel073-57636198   - 08-7719186
e-mail: fam.re@delta.telenordia.se
            

Förening ”ACA Azzurri d´Italia Calcio”   
C/OVincenzo Basilico     
Inedalsgatan 9F
122 23 stockholm
Kontaktperson: Vincenzo Basilico  
Mob. 0705577682
acazzurri1971@gmail.com
 

Förening ”AICES Cuochi italiani”      
c/o Riccardo De Matteis
Viktor Balkus Väg 155
122 40 Enskede Stockholm
Luigi Roma, Ordförande0707 631871
Kontaktperson: Riccardo De Matteis
Tel. 0707 930723
e-mail: riccardodematteis@live.se

ANPI
c/o Valerio Re
Romansvägen 95
142 42 Skogås

Kontaktperson: Valerio Re
Tel073-57636198   - 08-7719186
e-mail: valerio.re@hotmail.com 

Pensionati italiani a Stoccolma
Ordförande Adelmo Tosi
08 6545273
Kontaktperson: Ernesto Baccarini
07045355098

ernesto.baccarini@hotmail.com                     

VARFÖR INTE?
c/o Roberto Riva Kristinebergsvägen 26
122 44 Stockholm
Kontaktperson Roberto Riva

0702 369216
roberto.riva82@gmail.com

 

 

Skånes län 

Italienska förening i Lund        
c/o Gino Mangione
Gyllenkronks Allé 13
222 24 Lund
Kontaktperson: Birgitta Bommarco
Protokollgränden 21
22647 LUND
070-306 62 23
birgitta.bommarco@tele2.se

Förening i Helsingborg                    
c/o Vito Sciacca
Pianogatan 4
267 35  Bjuv   
Kontaktperson: Vito Sciacca
tel. 042-157607
e-mail: vitoitaliano1@hotmail.com
Besökadress: Harlyckegatan 3B
256 58 Helsingborg

 

Västra Götalands Län 

Förening “Casa degli Italiani”         
Gamlestadsvägen 1  
41502GÖTEBORG
tel. 031-251290
e-mail: casadegliitaliani@telia.com

Kontaktperson: Simone De Marchi
simone.dema@gmail.com 
0706 085680
Halvtumsgatan 12 lgt 1202
421 74 Västra Frölunda
 

Svensk-italiensk förening                                     
c/o Barbro Ellebrock                   
Saltmätaregatan 3
415 07GÖTEBORG    
Barbro.ellerbrock@hotmail.se  
031267582

Kontaktperson: Gill Johansson
Tel. 0703 3749671
Email- gill.johansson@telia.com

Italienska Pensionärsföreningen     
c/o Italienska Föreningen
Gamlestadsvägen 1
415 02 Göteborg

Kontaktperson: Ennio Barberis
0709 654366,  031-526316
Email: ennio.barberis@comhem.se

 

 

Gävleborgs Län 

Italiensk förening i Gävle                 
c/o Mario Zarotti
Igeltjärnsvägen 22
806 36 GÄVLE

Ordförande: Bertil Isaksson  bertil.isaksson@sandvik.com
mobil 070 6403349
Kontaktperson: Mario Zarotti
tel. 026-18 90 14 mobil 0705 489014
e-mail: mario.zarotti@gavlenet.se

 

 

Västmanlands län

Italiensk förening i Västerås         
Svarvargatan 3 F
723 37 VÄSTERÅS     
Sebastiano Sirugo
021-417151,  0703 508876                     
Kontaktperson: Giacomo Gotti  
tel. 0761-689796, 021 4707392
e-mail: g.gotti1949@gmail.com