Società Assistenziale Italiana S.A.I. (Presso A.P.I.S.)
Björksundsslingan 14
124 31 Bandhagen
Kontaktperson: Manlio Palocci
e-mail: manlio.palocci@gmail.com

Italienska kulturförening i Haninge
c/o Carlo Taccola
BOX 518
136 25 HANINGE
Kontaktperson: Carlo Taccola
e-mail. carlo.taccola@hotellia.se

Förening ”Azzurri”, Tumba
c/o Matteo Marcucci
Aspenvägen 31
147 44 Tumba
Kontaktperson: Matteo Marcucci
e-mail: matteo_marcucci@hotmail.com

Circolo Ricreativo Culturale ”Italia”
c/o Termini
Hagalundsgatan 41, IV
169 66 SOLNA
Kontaktperson: 
Paolo Robotti
e-mail: paolo.robotti@tele2.se
May Termini
e-mail: mftermini@hotmail.com      

Förening ”Il Ponte”
c/o Massimo Apolloni
Åsavägen 5
132 44 Saltsjö-Boo
Kontaktperson: Massimo Apolloni
e-mail: massimo.apolloni@tiscali.it

Förening ”A. Gramsci”   
c/o Valerio Re
Romansvägen 95
142 00 Trångsund
Kontaktperson: Valerio Re (ordförande), 
e-mail: fam.re@delta.telenordia.se            

Förening ”ACA Azzurri d´Italia Calcio”   
C/OVincenzo Basilico     
Inedalsgatan 9F
122 23 stockholm
Kontaktperson: Vincenzo Basilico  
e-mail: acazzurri1971@gmail.com 

Förening ”AICES Cuochi italiani”      
c/o Riccardo De Matteis
Viktor Balkus Väg 155
122 40 Enskede Stockholm
Kontaktperson: Riccardo De Matteis
e-mail: riccardodematteis@live.se

ANPI
c/o Valerio Re
Romansvägen 95
142 42 Skogås
Kontaktperson: Valerio Re
e-mail: valerio.re@hotmail.com 

Associazione Pensionati Italiani a Stoccolma (A.P.I.S.)
Björksundsslingan 14
124 31 Bandhagen
Ordförande Adelmo Tosi
Kontaktperson: Ernesto Baccarini
e-mail: ernesto.baccarini@hotmail.com                     

Förening ”Varför inte”
c/o Roberto Riva Kristinebergsvägen 26
122 44 Stockholm
Kontaktperson Roberto Riva
e-mail: roberto.riva82@gmail.com

Italienska förening i Lund        
c/o Angelo Lo Presti
Skurup 4849
274 92 Skurup
Kontaktperson: Angelo Lo Presti
e-mail: Angelolo@telia.com

Förening i Helsingborg                     
c/o Vito Sciacca
Pianogatan 4
267 35  Bjuv   
Kontaktperson: Vito Sciacca
e-mail: vitoitaliano1@hotmail.com
Besökadress: Harlyckegatan 3B
256 58 Helsingborg

Förening “Casa degli Italiani”         
Gamlestadsvägen 1  
41502 GÖTEBORG
tel. 031-251290
e-mail: casadegliitaliani@telia.com

Svensk-italiensk förening                                     
c/o Barbro Ellebrock                   
Saltmätaregatan 3
415 07GÖTEBORG    
Barbro.ellerbrock@hotmail.se  
Kontaktperson: Gill Johansson
e-mail: gill.johansson@telia.com

Italienska Pensionärsföreningen      
c/o Italienska Föreningen
Gamlestadsvägen 1
415 02 Göteborg
Kontaktperson: Ennio Barberis
e-mail: ennio.barberis@comhem.se

Italiensk förening i Gävle                 
c/o Mario Zarotti
Igeltjärnsvägen 22
806 36 GÄVLE
Ordförande: Bertil Isaksson
e-mail: bertil.isaksson@sandvik.com
Kontaktperson: Mario Zarotti
e-mail: mario.zarotti@gavlenet.se

Italiensk förening i Västerås          
Svarvargatan 3 F
723 37 VÄSTERÅS     
Kontakt person: Giacomo Gotti  
e-mail: g.gotti1949@gmail.com